Jak zwiększyć szybkość ładowania strony internetowej
Szybkość ładowania strony internetowej ma ogromne znacznie. Im dłużej trwa jej wczytywanie, tym większe prawdopodobieństwo, że zniecierpliwiony użytkownik zrezygnuje z oczekiwania. Jak pokazują badania, aż 40% internautów opuszcza stronę www, gdy czas jej ładowania przekracza 3 sekundy. Jak skutecznie przyspieszyć ten proces?
Czas ładowania strony internetowej najprościej opisać można jako czas pomiędzy wpisaniem jej adresu w pasku przeglądarki lub kliknięciem w link, a jej całkowitym wczytaniem się. Szybkość wczytywania witryny uzależniona jest od szeregu czynników, takich jak chociażby wielkość znajdujących się na niej zdjęć, optymalizacji oraz kody, ilości skryptów czy szybkości oraz lokalizacji serwerów.
Aby przyspieszyć ten proces, warto w pierwszej kolejności zająć się optymalizacją grafik. Im więcej pikseli ma dane zdjęcie, tym dłużej zajmuje pobranie go. Znajdujące się na stronie materiały graficzne powinny mieć szerokość nie większą niż 1600 pikseli oraz rozmiar nie przekraczający 100 kB. Niemniej istotny jest odpowiedni format plików. Najczęściej jest to .jpg, który umożliwia zapisywanie zdjęć oraz grafik o dobrej jakości i niskiej wadze. Podczas tworzenia responsywnej strony internetowej, warto dobrać materiały graficzne w taki sposób, by ładowały się wyłącznie w konkretnej wersji strony. W znaczący sposób przyspieszy to działanie witryny i skróci czas jej ładowania się na urządzeniach mobilnych.
Wpływ na czas ładowania się strony internetowej mają także skrypty JavaScript oraz pliki CSS. Jako że potrafią one sporo ważyć, należy zminimalizować ich rozmiar. W sieci znaleźć można sporo praktycznych narzędzi, które skutecznie usuną wszystkie białe znaki i komentarze oraz skrócą długie wyrazy, zachowując równocześnie pełną funkcjonalność kodu.
Kolejna rzecz, o którą warto zadbać chcąc przyspieszyć ładowanie strony internetowej to optymalizacja kodu — usunięcie jego niepotrzebnych linii czy zadbanie o semantykę.