Trendy w tworzeniu stron www w roku 2022

Śledząc strony internetowe znanych marek oraz witryny skupiające się na zagadnieniu, jakim jest web design, wyraźnie da się zaobserwować pojawianie się coraz to nowych rozwiązań oraz zmianę stylu, w jakim są one utrzymane. Jakie trendy w tworzeniu witryn panować będą w 2021 roku?

Warstwy i marginesy — to trend, który polega na tym, że poszczególne elementy strony www nachodzą na siebie. Zdjęcia komponuje się w taki sposób, aby zakrywały one duże powierzchnie. Napisy wychodzą natomiast z siatki przy pomocy dużego marginesu.

Asymetria i przesunięcia — jak urozmaicić zwykły, prostokątny grid? Wystarczy przesunąć co drugą kolumnę w kierunku pionowym, unikając symetrii i wyrównania do siatki.

Kreatywny wygląd galerii — aby znajdująca się na stronie www galeria skutecznie przyciągała wzrok, miniatury zdjęć warto rozproszyć na całej wysokości i szerokości. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zastąpić ją karuzelami, które można bardzo wygodnie przeglądać za pośrednictwem ekranu dotykowego. W tej formie zorganizować można zarówno zdjęcia, jak i miniatury produktów.

Kreatywne menu zajmujące cały ekran oraz ukryty pasek nawigacyjny — jak pokazują statystyki, coraz mniej internautów korzysta z widoku Desktop. Co za tym idzie, coraz więcej stron internetowych jest pozbawionych poziomej nawigacji. Zamiast niej, do czynienia mamy z ikonką służącą do rozwijania menu.

Mobile — first design — zgodnie z tym trendem, witryna powinna wyglądać lepiej na smartfonie niż na komputerze.

Najważniejsze wskaźniki internetowe — wprowadzone rok temu, stały się najbardziej namacalnym parametrem użyteczności oraz wydajności witryn internetowych. Ich twórcy są teraz w stanie na bieżąco monitorować szybkość strony, co pozwala na wyłapywanie ewentualnych błędów i dopasowywanie ich do nowych standardów. Wszystko to sprawia, że nadchodzący rok zdominowany będzie przez profesjonalne witryny, które są w pełni wygodne w użytkowaniu.

Odejście od jQuery — ta niezwykle popularna biblioteka służąca do zachowania krzyżowej kompatybilności oraz ułatwiająca korzystanie z popularnych rozwiązań JavaScript, odchodzi w zapomnienie. W kolejnych latach wyraźnie zauważalna będzie tendencja do korzystania z innych bibliotek czy frameworków lub czystego kodu JavaScript.

Hosting Cloud — z roku na rok rośnie liczba dużych przedsiębiorstw udostępniających komfortowe narzędzia administracyjne oraz zautomatyzowane instalatory, dzięki czemu możliwe staje się uruchomienie własnej strony internetowej w wydajnych, przystępnych cenowo usługach hostingowych. Do grona tego zalicza się między innymi Google Cloud, Microsoft Azure oraz AWS.

Wzmacnianie pozycji WordPressa — wyraźnie da się zaobserwować trend, zgodnie z którym WordPress stopniowo staje się internetowym standardem, którego znajomość daje cały szereg możliwości i wiąże się z licznymi korzyściami dla klientów.