Projektowanie stron internetowych

Projekt strony jako początek procesu

Idealna strona internetowa to taka, która jest w pełni czytelna i przyjazna dla oka. Jedynie wówczas przykuje ona uwagę potencjalnego klienta i zachęci do pozostania na niej przez dłuższy czas. Aby jednak było to możliwe, powinna ona zostać profesjonalnie zaprojektowania.

Na design witryny składa się cały szereg elementów. Zalicza się do nich między innymi kolorystykę, dedykowane grafiki, kształt i kolory przycisków czy odpowiednie rozłożenie poszczególnych części składowych strony. Odpowiednio dobrana kolorystyka strony to taka, która koresponduje z logotypem oraz brand bookiem danego klienta. Najlepiej, by obejmowała ona nie więcej niż 3 barwy.

Strony internetowe podzielić można na te, które zostały zbudowane w oparciu o gotowy szablon oraz takie, które projektowane są na indywidualne zamówienie. Na pierwsze z rozwiązań decydują się najczęściej małe firmy potrzebujące prostej wizytówki z podstawowymi funkcjonalnościami i nie posiadające zbyt dużego budżetu. Strona internetowa zaprojektowana od zera to idealne rozwiązanie dla większych i dużych przedsiębiorstw dysponujących większym budżetem, którym zależy na unikalności.

User Experience jako czynnik niezbędny

Kluczowym zagadnieniem w projektowaniu strony internetowej jest User Experience (w skrócie UX). Najprościej zdefiniować można je jako projektowanie dobrych doświadczeń użytkownika przekładających się na stawiane przed projektem cele. Mogą być nimi na przykład budowanie pozytywnego obrazu marki, pozyskiwanie nowych klientów, wzrost sprzedaży ale bezpośrednio przede wszystkim taki projekt strony, który umożliwia użytkownikowi płynne działanie na stroni i w prosty i łatwy sposoļ osiągnięcie zaplanowanego celu. Projektowanie UX jest procesem uzupełniającym programowanie i projektowanie wizualne strony internetowej. Na działania związane z User Experience składa się między innymi przeprowadzanie analiz, budowanie i mierzenie efektów, sprawdzanie zastosowanych rozwiązań i wprowadzanie koniecznych zmian.

Kolejnym etapem po stworzeniu projektu UX jest zaprojektowanie docelowego wyglądu witryny. Gotowy projekt graficzny poszczególnych podstron jest wówczas przekazywany do deweloperów, którzy go kodują, otrzymując działającą witrynę.