Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej

Każdy posiadacz strony internetowej liczyć musi się z pewnymi, stałymi kosztami. Jakie wydatki ponosić będziemy każdego roku prowadząc własną witrynę www?

Pierwszy z kosztów odnosi się do wynajmu serwera, wraz z którym otrzymujemy dostęp do narzędzi służących do jego obsługi, a także baz danych i kont pocztowych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wynajem serwera wirtualnego, którego parametry, ze względu na wiele dostępnych opcji, dopasowane są praktycznie indywidualnie do potrzeb klienta. Mamy wtedy możliwość określenia ilości obsługiwanych domen oraz skrzynek pocztowych, miesięczny transfer, ilość baz danych oraz pojemność serwera. W przypadku małych stron i serwisów internetowych najlepiej sprawdza się współdzielony hosting SSD, w ramach którego strona współdzieli zasoby serwera z innymi umieszczonymi na nim stronami. Roczny jego koszt to około 150-300 zł brutto w zależności od firmy hostingowej. Duże nowoczesne strony internetowe, portale i sklepy internetowe decydują się przeważnie na serwery VPS. Często wykupują one ich kilka i każdemu z nich powierzają różne zadania. Koszt takiego serwera waha się od kilkuset do kilku tysięcy zł brutto rocznie.

Kolejny koszt związany z prowadzeniem strony www to domena, czyli nazwa strony internetowej. Jej koszt uzależniony jest od tego, czy kupujemy ją z runku pierwotnego czy wtórnego. Rejestracja nowej domeny w zależności od wybranego rozszerzenia domeny to zazwyczaj średnio koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych brutto za pierwszy rok. Po tym czasie niezbędne jest uregulowanie opłaty związanej z przedłużeniem abonamentu, która to wahać może się od 50 do 150 złotych brutto na następny rok. Koszt domeny używanej z historią sięgać może niekiedy nawet kilku tysięcy złotych brutto. Wszystko uzależnione jest tu od popularności danej nazwy.

Posiadając stronę internetową liczyć należy się także z jednorazowymi kosztami związanymi z obsługą strony internetowej, wdrożeniem oraz dostosowaniem witryny do indywidualnych, jednorazowych potrzeb. Cena takich usługi zależy od stopnia skomplikowania danego projektu oraz planowanych działań. W przypadku platform dedykowanych oraz typu open source jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ostatnim ze stałych kosztów o jakim należy wspomnieć to pozycjonowanie stron. Często zdarza się, że pomimo posiadania ciekawego produktu czy profesjonalnej usługi czekamy na klienta, który się nie pojawia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć zbytu na nasze produkty czy usługi warto pomyśleć na wynajęciem profesjonalnej firmy, która zajmuje się pozycjonowaniem (czy to lokalnie czy globalnie). Koszt takiej usługi ciężko określić bez znajomości branży, lokalizacji i przede wszystkim konkurencji ale w przypadku zobowiązań długoterminowych koszty pozycjonowania strony zaczynają się od kilkuset złotych miesięcznie.